Se webbinariet: ”Social innovation – lärdomar om att möta samhällsutmaningar tillsammans”

Den 18 november anordnade NOD, tillsammans med Entreprenörskapsforum, ett frukostwebbinarium om förutsättningarna för civilsamhällets innovativa insatser och samverkan, med avstamp i ny forskning och konkreta exempel. Nu kan du se webbinariet i efterhand! 

Skärmavbild 2021-11-25 kl. 11.58.22

Webbinariet tog avstamp i rapporten ”Social innovation i civilsamhällets organisationer”, publicerad av Entreprenörskapsforum tidigare i år. Rapporten är författad av Malin Lindberg, professor vid Luleå tekniska universitet, som också bedriver följeforskning på NOD med fokus på innovativ samverkan. 

Frågor kopplade till rapporten diskuterades sedan vidare av en panel bestående av Stefan Holmgren från Myndighetens för ungdoms- och civilsamhällesfrågor och Ulrika Stuart Hamilton från Famna– Riksorganisationen för idéburen välfärd.