I början av oktober arrangerade NOD och Socialdepartementet ett samråd om ungdomars verklighet. Syftet var att samla in underlag till regeringens ungdomspolitiska skrivelse. 43 organisationer med olika inriktning deltog för att beskriva sin målgrupps verklighet. Diskussionerna var uppdelade i elva tematiska pass.
Nu är dokumentationen från samtalen publicerad!
Några av de erfarenheter och åsikter som fördes fram under mötet var:
- Unga upplever generellt att det är svårt att hitta bostad och jobb, vilket minskar framtidstron.
- Många unga känner att vissa skolor ger bättre möjligheter än andra. Det gör ofta övergången mellan skolor, till exempel högstadium och gymnasium, svår.
- Det är svårt för organisationer som arrangerar idrotts- och fritidsaktiviteter för unga att hitta lokaler. En anledning till bristen på lokaler är att studieförbund och folkhögskolor blivit av med finansiering och deras lokaler inte längre går att använda.
- Unga som lever i socioekonomisk utsatthet eller har en funktionsnedsättning löper särskilt hög risk att manipuleras, exploateras eller dras in i kriminella miljöer.
- Unga som utsätts för diskriminering har ofta lågt förtroende för samhällets institutioner och Diskriminereringsombudsmannen (DO) i synnerhet, vilket leder till att unga struntar i att anmäla diskriminering
I samband med samrådet intervjuade NOD Skolidrottsförbundet och Gemensamma Romska Internationella Förbund (GRIF).
GRIF deltog, ihop med flera andra minoritetsgrupper, i diskussionspasset om ungas utsatthet för diskriminering. Abedin Denaj, ordförande, menade att man ofta pratar om kunskap, men att det snarare handlar om att ändra narrativet kring romer.
– Det handlar egentligen om att motverka all form av rasism.
Läs hela intervjun här.