Parten träffas regelbundet för att få chans att hålla varandra uppdaterade om viktiga frågor för civilsamhället. För andra året i rad deltar Magnus Jägerskog på mötet. Han betonade vikten av att förbättra samverkan mellan det offentliga och civilsamhället.
Mötet leddes av David Samuelsson, generalsekreterare på Studieförbunden och ordförande i styrgruppen för NOD.
– Det är viktigt att vi inom NOD samlar alla organisationer som är anslutna så att de får information om arbete och processer och en möjlighet att ta upp viktiga frågor, säger David.
Under mötet lyfte David idén om ett arbete med regelförenklingar för civilsamhället, med inspiration från det danska partnerskapet mellan regeringen och civilsamhället som resulterade i ett reformpaket med 30 konkreta förslag på förenkling.
– Jag har tagit initiativ till att inbjuda civilsamhällesorganisationer att ställa sig bakom ett förslag till regeringen att skapa ett partnerskap för förenkling. Tanken är att underlätta engagemanget och motverka hinder för organisationer att verka och för individer att engagera sig ideellt.
NOD:s civilsamhällespart träffas fyra gånger om året. I november sker det årliga mötet där deltagarna är med och beslutar vilka organisationer som ska sitta i de stående dialogforumen som NOD ansvarar för. Det innefattar bland annat Partsgemensamt forum där politiken för det civila samhället följs upp. Vill din organisation sitta i PGF? Läs mer om nominering till PGF här.