Upphandlingsmyndigheten har i uppdrag att ta fram en ny ramlag för Idéburet offentligt partnerskap (IOP). IOP är en samverkansmodell mellan idéburna aktörer och kommuner, regioner och myndigheter som utgår ifrån att parterna är likvärdiga och bidrar med olika resurser.
För att underlätta framtagandet av den nya lagen har NOD och Upphandlingsmyndigheten arrangerat två möten under året.
Under förra mötet fick deltagarna lära sig mer om uppdraget och dela med sig av sina erfarenheter av IOP. Den här gången var det dags att få tycka till om lagens utformning.
En av organisationerna på plats var Coompanion. De tryckte på att målgruppens behov måste stå i fokus för partnerskapet, inte organisationerna i sig.
– IOP:er ska först och främst göra nytta för målgruppen, säger Gordon Hahn, verksamhetsledare.
Syftet med modellen, och i förlängningen lagen, menar han, är att underlätta innovativa samhällsförbättringar.
Det är viktigt att parterna har en gemensam förståelse av behovet och ser sin del i lösningen.
– Det ska vara samarbeten som kräver att båda parter gör en insats.